Prowadzący: dr Grzegorz Biliński, specjalista fizjoterapii
Termin: 7-9 czerwca 2019
Miejsce szkolenie: Centrum Informatyczno-Biblioteczne UM, ul. Muszyńskiego 2 w Łodzi
Cena: 950 zł
Minimalna ilość osób na kursie: 16
Opis szkolenia:
Kurs skierowany jest do wszytkich osób, które na codzień spotykają się z osobami z głęboką niepełnosprawnością. Dotyczy to: fizjoterapeutów, pielęgniarek, lekarzy, neurologopedów, studentów medycyny oraz ich rodzin i opiekunów.
STYMULACJA BAZALNA® (Basic Stimulation niem. BSC) została opracowana przez profesora Andreasa Frölicha na początku lat siedemdziesiątych.
Profesor określił punkty kluczowe terapii z pacjentem które są ze sobą ściśle połączone i oddziaływają na siebie w nierozłączny sposób. Punktami kluczowymi tej sieci zależności w trakcie terapii jest percepcja, ruch, komunikacja, myśli, środowisko, doświadczenia społeczne. Dzięki zrozumieniu tych współzależności otrzymujemy narzędzie do przemyśleń i programowania wspólnej terapii z pacjentem którego uszkodzony umysł oraz podopieczny przenosi się na inny poziom funkcjonowania, co podkreślił w jednej ze swoich książek wybitny neurolog i psychiatra Oliver Sacks.
STYMULACJA BAZALNA® rozwija i pogłębia inne, dobrze znane, skuteczne, nastawione podmiotowo na Chorego koncepcje terapeutyczne (takie jak metodę Domana, Bobath, Affoltera, kinestetykę, PNF), aby w ten sposób móc oddziaływać zarówno na poszczególne, elementarne, problemy Chorego, jak i całościowo, holistycznie, wpływać na Chorego.
STYMULACJA BAZALNA® jest koncepcją stworzoną dla Osób, dla których terapia innymi koncepcjami neurofizjologicznymi bywa niekompletna, terapia która pozwala terapeucie wejść w psychologiczne zjawisko intraspekcji czyli próby postawienia się na miejscu chorego i odczuwaniu tego co się z nim dzieje podczas terapii i w naszej obecności. STYMULACJA BAZALNA® opiera się głównie o komunikację niewerbalną a także kreuje aktywność ruchową pacjenta opartą o wieloczynnikową regulację procesów motorycznych, poznawczych, wykonawczych i emocjonalnych.
PROGRAM KURSU
I DZIEŃ
9:00-10:00
- Przywitanie uczestników, przedstawienie uczestników i pracy jaką wykonują z osobami chorymi.
- Struktura i budowa koncepcji Stymulacji Bazalnej, lub nadanie struktury temu co powinno być oczywiste z punktu widzenia osoby chorej.
10:00-10:15
- Przerwa kawowa
10:15-12:15
- Praca z osobami na płaszczyznach kluczowych dla osoby chorej doświadczanie z podziałem na osoby - partnerów terapii aktywnych i pasywnych.
- Zadania dotyczące sposobów odczuwania i przetwarzania informacji somatycznej, przedsionkowej i wibracyjnej słuchowej,dotykowej i wibracyjnej dla osób chorych.
12:15-13:00
- Obiad
13:00-15:00
- Praca osobami na płaszczyznach kluczowych dla osoby chorej doświadczanie z podziałem na osoby - partnerów terapii aktywnych i pasywnych.
-Wzorce ruchowe kkd w aktywnościach dnia codziennego u osób zdrowych i chorych z uszkodzeniami mózgu, pozycje niskie.
15:00-15:15
- Przerwa kawowa
15:15-16:15
- Praca zosobami na płaszczyznach kluczowych dla osoby chorej doświadczanie z podziałem na osoby - partnerów terapii aktywnych i pasywnych.
- Wzorce ruchowe kkg. Podsumowanie dnia i prośby lub pytania do dnia kolejnego, dyskusja.
II DZIEŃ
9:00-10:00
- Praca z osobami na płaszczyznach kluczowych dla osoby chorej doświadczanie z podziałem na osoby - partnerów terapii aktywnych i pasywnych. Wzorce kończyn górnych.
10:00-10:15
- Przerwa kawowa
10:15-12:15
- Omówienie obszarów intymnych, prywatnych i społecznych, akceptacja dotyku, kto dotyka, gdzie, dla czego i po co?
12:15-13:00
- Obiad
13:00-15:00
- Oferowanie terapii choremu i „bycie z nim„ na płaszczyźnie jego możliwości i percepcji.
15:00-15:15
- Przerwa kawowa
15:15-16:00
- Praca z partnerem zgodnie z zasadmi Stymulacji Bazalnej i Bobathów
III DZIEŃ
9:00-10:00
- Praca z partnerem zgodnie z założeniami Koncepcji Stymulacji Bazalnej.
- Ciąg dalszy doświadczania „siebie” i przeniesienie terapii na chorego
10:00-10:15
- Przerwa kawowa
10:15-12:15
- Omówienie i zastosowanie w sytuacjach klinicznych elementów terapii
12:15-13:00
- Obiad
13:00-16:00
- Podsumowanie kursu i dyskusja w grupie.
- Wręczenie certyfikatów, pożegnanie uczestników i zakończenie kursu
dr Grzegorz Biliński, specjalista fizjoterapii.
Od ponad 15 lat pracuje jako klinicysta głównie z pacjentami neurologicznymi po uszkodzeniach mózgu i w spiączce, współpracując z wieloma zespołami w kraju i za granicą, międzynarodowy terapeuta koncepcji PNF, Bobath, Stymulacji Bazalnej, na co dzień wykładowca akademicki, Współtwórca i Prezes Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji, Przewodniczący Wojewódzkiej Opolskiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Członek IPNFA Poland, KRF, oraz Międzynarodowej Grupy MWBA Basale Stymulation. Maż i Tatuś Hani i Piotrusia.