www.rehatrainer-lodz.pl

BLOG - Układ mięśniowo-szkieletowy

 

Zanurzenie ciała w wodzie, oprócz odciążenia i zmniejszenia działania mięśni antygrawitacyjnych, w tym mięśni kręgosłupa, powoduje również obniżenie tonusu mięśniowego całego organizmu. Sprzyja to maksymalnemu rozluźnieniu układu stawowo-więzadłowego (1), dzięki czemu możliwe jest rozluźnienie mięśni nadmiernie przykurczonych oraz zwiększenie zakresu ruchomości w stawach.

 

Odciążenie pozwala również na wykonywanie ćwiczeń, które w środowisku lądowym mogłyby być niemożliwe do zastosowania w przypadku schorzeń przebiegających z osłabieniem i zanikiem mięśni. Natomiast, umiejętne wykorzystanie oporu wody umożliwia zastosowanie ćwiczeń wzmacniających siłę i wytrzymałość mięśniową. Między innymi z tego względu ćwiczenia w wodzie często stosowane są w celu wyrównania tonusu mięśniowego w przypadku wad postawy (2).

 

           

Immersja wodna powoduje wzrost przepływu krwi przez mięśnie szkieletowe o około 30%, dzięki czemu są one lepiej dotlenione i odżywione.

 

Podczas ćwiczeń w wodzie głębokiej opór wpływa na wzmacnianie mięśni tułowia – grzbietu i brzucha, które zaangażowane są w sposób ciągły. Mięśnie te pomagają w stabilizacji prawidłowej postawy i jednocześnie wpływają korzystnie na równowagę ciała i koordynację ruchów.

 

Ponadto, ciśnienie hydrostatyczne oraz niższa od punktu cieplnie obojętnego temperatura powodują przesunięcie krwi z obwodu do wnętrza ciała i działają jak pompa dla pracujących mięśni. Sytuację tę dodatkowo wspomaga pozycja pozioma, w której wyrównuje się ciśnienie krwi w dużych naczyniach żylnych (1).

 

Znaczący wpływ na funkcjonowanie mięśni, a tym samym narządu ruchu, ma również temperatura wody. Zanurzenie w wodzie zimnej wzmaga napięcie, wydolność i siłę mięśni poprzecznie prążkowanych, z kolei przebywanie w wodzie ciepłej powoduje ich rozluźnienie (1).

 

            Pływanie, w przeciwieństwie do ćwiczeń wykonywanych w środowisku lądowym, nie wpływa na zwiększenie masy tkanki kostnej (3), (4), (5), stąd, niewielki wpływ rehabilitacji w wodzie na osteoporozę. Jednakże, istnieją doniesienia potwierdzające korzystny wpływ na właściwości mechaniczne tej tkanki (6), co w dużym stopniu może stanowić element prewencyjny w przypadku upadków.

 

Kończyna poruszająca się względem wody jest poddana działaniu oporu. W warunkach przepływu turbulentnego opór zwiększa się w funkcji logarytmicznej względem prędkości. Siła oporu zwiększa się w miarę zwiększania się siły działającej przeciwstawnie, ale ustaje natychmiast po ustaniu tej siły, ponieważ efektywnie przeciwstawia się powstającemu momentowi bezwładności.

 

Z tego względu, gdy osoba poddawana rehabilitacji w wodzie poczuje ból i zatrzymuje ruch, siła ustaje gwałtownie dzięki temu, że lepkość wody tłumi ruch niemal natychmiast. Pozwala to na lepszą kontrolę ruchu podczas zwiększania siły mięśniowej w komfortowym dla pacjenta zakresie ruchów (8).

 

 

Źródła:

1. J. Kołodziej. Pływanie korekcyjne. brak miejsca : AWF Kraków, 1989.

2. S. Owczarek. Korekcja wad postawy. Pływanie i ćwiczenia w wodzie. Warszawa : WSiP, 1999.

3. Courteix D Lespessailles E, Loiseau Peres S, Obert P, Germain P, Benhamou L. Effect of physical training on bone mineral density in prepubertal girls: A comparative study between impact-loading and non-impact-loading sports. Osteoporosis International. 1998, Tom 8, 2, strony 152-158.

4. Tenforde AS Fredericson M. Influence of sports participation on bone health in the young athlete: a review of the literature. Physical Medicine and Rehabilitation. 2011, Tom 3, 9, strony 861-867.

5. Creighton DL Morgan AL, Boardley D, Brolinson PG. Weight-bearing exercise and markers of bone turnover in female athletes. Journal of Applied Physiology. 2001, Tom 90, 2, strony 565-570.

6. Huang TH Lin SC, Chang FL, Hsieh SS, Liu SH, Yang RS. Effects of different exercise modes on mineralization, structure, and biomechanical properties of growing bone. Journal of Applied Physiology. 2003, Tom 95, 1, strony 300-307.

7. J. Kołodziej. Pływanie korekcyjne. brak miejsca : AWF Kraków, 1989.

 

 

DODAJ KOMENTARZ     Ilość :0
 

            

 Powered by: www.cdx.pl